Starogard Distillery
The Starogard Distillery was established in 1846. It’s responsible for the production and bottling of all Premium Distillers products. There is also a company shop available to the public on the grounds of the factory.
INFORMACJA PUBLICZNA dot. zakładu o zwiększonym ryzyku
- Dane ogólne prowadzącego Zakład
Premium Distillers Sp. z o.o.
Ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 3
00-728 Warszawa
NIP: 611-02-01-926
REGON: 230030460
Zakład Produkcyjny
Ul. Skarszewska 1
83-200 Starogard Gdański
Tel. 58 533-94-00
Email: starogard@premiumdistillers.pl
- Zakład produkcyjny MBWS Polska Sp. z o.o. w Starogardzie Gdańskim na podstawie art. 250 ustawy z dnia 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. 2001 Nr 62 poz. 627 z późn. zm.) został zgłoszony jako Zakład zwiększonego ryzyka awarii przemysłowej.
Informacja została przekazana do WIOŚ oraz KP PSP w Starogardzie Gdańskim.
- Opis działalności Zakładu
Zakład zajmuje się produkcją oraz sprzedażą hurtową napojów spirytusowych oraz alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego. Głównym surowcem używanym w Zakładzie jest destylat pochodzenia rolniczego. W procesie rektyfikacji destylat jest poddawany oczyszczeniu w celu odseparowania frakcji ubocznych oraz uzyskania alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego o jakości zgodnej z wymogami prawnymi oraz oczekiwaniami klienta. Alkohol etylowy może być używany w dalszych etapach produkcji lub sprzedawany luzem w cysternach lub w innych pojemnikach w zależności od wymagania klienta (beczki, paletopojemniki).
Alkohol etylowy otrzymany w procesie rektyfikacji jest głównym składnikiem produkowanych w zakładzie wódek, likierów oraz napojów spirytusowych. Wyprodukowane napoje spirytusowe są konfekcjonowane do butelek szklanych oraz z tworzywa PET.
- Główne niebezpieczne substancje występujące na terenie Zakładu decydujące o zaliczeniu do zakładu o zwiększonym ryzyku:
Alkohol etylowy – zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. (Dz.U. 2016 poz. 138) w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.
Na terenie zakładu alkohol etylowy występuje głównie w postaci destylat pochodzenia rolniczego o zawartości alkoholu etylowego min. 88% obj. oraz alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego o zawartości alkoholu etylowego min. 96% obj. Kwalifikowane są one jako ciecze łatwopalne (P5c)
Zagrożenia fizykochemiczne: jest substancją łatwopalną, tworzącą z powietrzem mieszaniny wybuchowe. Pary są cięższe od powietrza i gromadzą się przy powierzchni.
Zagrożenia dla zdrowia: jest klasyfikowany jako substancja niebezpieczna.
Zagrożenia dla środowiska: nie wywiera szczególnie szkodliwego działania w środowisku naturalnym. Jest produktem naturalnej fermentacji. Większe ilości zrzucone do wód mogą spowodować odtlenienie środowiska.
Piktogramy zagrożeń :
GHS02
H 225 – wysoce łatwopalna ciecz i pary
GHS07
H 319 – działa drażniąco na oczy
- Informacje dotyczące sposobów ostrzegania i postępowania społeczeństwa w przypadku wystąpienia awarii przemysłowej oraz środków bezpieczeństwa.
Zakład posiada odpowiednie środki w postaci systemów monitoringu, zabezpieczeń oraz procedur służących zapobieganiu wystąpienia awarii oraz ograniczenia jej skutków.
Ostrzeganie społeczeństwa.
W sytuacji ogłoszenia alarmu na wypadek awarii na terenie Zakładu:
– ogłoszenie alarmu – modulowany dźwięk syren zakładowych trwający trzy minuty),
– odwołanie alarmu – ciągły dźwięk syren zakładowych trwający trzy minuty.
Informacje o awarii przekazywane są również do Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim.
Postępowanie
W przypadku wystąpienia zagrożenia nie należy zbliżać się do terenu Zakładu i postępować zgodnie z wytycznymi kierującego akcją gaśniczą.